POVÝŠENIE ÚCTYHODNÉHO A ŽIVOTODARNÉHO KRÍŽA NAD CELÝM SVETOM

14. september

Tento sviatok bol zavedený, keď sv. Helena, matka cisára Konštantína Veľkého, ktorý daroval Cirkvi slobodu, našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme a dala postaviť baziliku Kristovho vzkriesenia (Božieho hrobu), do ktorej boli 14. septembra 335 slávnostne uložené tieto ostatky.

Sviatok povýšenia sv. Kríža vedie našu pozornosť ku Kristovmu krížu. Stvárnenie sv. Kríža sa objavuje v Cirkvi veľmi skoro, už v druhom storočí sa začali kresťania požehnávať znamením sv. Kríža. Stvárnenie ukrižovania Ježiša Krista sa objavuje približne od 4. storočia. Kríž, ktorý bol v predkresťanskom období znakom potupnej a strašnej smrti, sa pre kresťanov stal znakom víťazstva nad smrťou, satanom a všetkou jeho mocou.

Tropár, 1. hlas

Spas ľud svoj, Pane a požehnaj svoje dedičstvo. Daruj svätej Cirkvi víťazstvo nad nepriateľmi a svoj ľud ochraňuj svätým Krížom.

Kondák, 4. hlas

Dobrovoľne si pnel na Kríži, Kriste. Preto udeľ svoje dary ľudu nosiacemu tvoje meno. Poteš svätú Cirkev. Daj jej víťazstvo nad nepriateľmi. Pomáhaj jej a obdaruj pokojom i trvalými úspechmi.