blahoslavený biskup P. P. Gojdič

čítanie

Vyveska

Vstup presvätej Bohorodičky Márie, vždy Panny, do chrámu

O vstupe presvätej Vládkyne, Bohorodičky Márie, vždy Panny, do chrámu je nám z posvätnej tradície známe nasledovné:

Keď prečistá Panna dovŕšila tri roky, jej spravodliví rodičia Joachim a Anna sa rozhodli, že splnia sľub daný Bohu a privedú svoju dcéru do chrámu do služby Bohu. Zvolali svojich príbuzných do Nazareta, kde bývali, lebo obaja pochádzali zo známych rodov: Joachim z kráľovského rodu, Anna z veľkňazského rodu. Pripravili mnoho sviec, pozvali dievčenský zbor a vystrojili prečistú Pannu s kráľovskou nádherou, ako píšu svätí otcovia.

Keď pripravili všetko, čo bolo potrebné na vstup do chrámu, vydali sa na cestu z Nazareta do Jeruzalema, ktorá si vyžiadala tri dni. Keď napokon došli do Jeruzalema, Panne prišli naproti kňazi z chrámu so spevom. Pri vstupe do Jeruzalemského chrámu bolo pätnásť schodov, čomu zodpovedal počet stupňových žalmov. Na každom schode spievali kňazi a leviti, keď išli na bohoslužbu, jeden z týchto žalmov. Svätí rodičia postavili presvätú Pannu na prvý schod, a ona išla nahor, hoci ju nikto neviedol a nikto jej nepomáhal. Všetci boli udivení, ako rýchlo a smelo trojročná Mária dosiahla posledný schod.

Obzvlášť udivený bol veľkňaz Zachariáš, pretože z vnuknutia Svätého Ducha už videl dopredu tajomstvo jej veľkej budúcnosti. Vzal dievča za ruku a uviedol ju nielen do chrámu, ale aj do Svätyne svätých, za druhý záves, kde spočívala archa zmluvy ozdobená zlatom a cherubíni slávy s rozpätými krídlami. Nielen ženám, ale aj kňazom nebolo dovolené tam vstupovať. Iba veľkňaz smel raz v roku vstúpiť na toto miesto. A predsa to teraz takto Svätý Duch vnukol Zachariášovi. Prečistá Panna vstúpila s veľkňazom plná radosti do Pánovho domu ako do paláca, lebo hoci podľa veku bola ešte dieťaťom, predsa len už bola dokonalá z Božej milosti.

Takto bola uvedená prečistá Panna Mária do chrámu. Najúžasnejšie je to, že veľkňaz Zachariáš určil presvätej Panne miesto na modlitbu vo Svätyni svätých. Ostatné panny, ktoré sa zdržovali v chráme, sa museli modliť medzi oltárom a chrámovou loďou, t.j. v predsieni kňazov, kde sa prinášali obety a na oboch stranách sa nachádzali príbytky pre Bohu zasvätené panny. Nijaká z nich sa nesmela ani len priblížiť k Svätyni svätých, Panna Mária tam však voľne vstupovala na modlitbu. Zachariáš to konal proti Zákonu, ale podľa osobitného vnuknutia od Svätého Ducha.

Takto prečistá Panna Mária trávila svoj čas v modlitbe a pôste v chráme, živená anjelmi, a Pán ju pripravoval na narodenie Vykupiteľa sveta. Svätí spravodliví Joachim a Anna priniesli Bohu obetu a dary a zverili svoju dcéru do vôle nebeského Otca. Keď dostali kňazské požehnanie, vrátili sa so svojimi príbuznými domov a od radosti tam usporiadali hostinu vďaky Bohu.

Zdroj: Orthodoxes Glaubensbuch

Ikonografia

Keď mala Mária tri roky, uviedli ju do Jeruzalemského chrámu, kde mala byť vychovávaná a žila do pätnásteho roku svojho života. Aj veľkňaz Zachariáš tam prišiel.

Na ikone je znázornené stretnutie Márie so Zachariášom pred chrámom. Zvyčajne stoja veľkňaz a Mária na schode pred otvorenou bránou, vzadu nasledujú rodičia Márie, Joachim a Anna, a panny s horiacimi sviecami.

Ikonografia však môže byť aj trocha iná: Mária sa približuje k veľkňazovi s horiacou sviecou v ruke, nasleduje ju päť alebo sedem panien.

Niekedy sa znázorňuje aj zázračné živenie Márie archanjelom Gabrielom.

Ochrana osobných údajov

Zodpovedná osoba (DPO)